Godne odnotowania

Sprzątanie po psach ważne wydarzenia:

Wrocław. Marzec 2016
Kupa Wstydu! II edycja!

Z akcją Kupa Wstydu wystartowaliśmy rok temu. Budziła ona wiele kontrowersji. – Sprzątać trzeba. Szkoda, że nie wszyscy są tego świadomi. Jeśli więc konieczne jest pogrożenie palcem i postraszenie, aby ludzie zaczęli sprzątać po psach – postraszmy – mówi Katarzyna z Nowego Dworu. – Moja mama przyjechała do mnie w odwiedziny ze swoim psem. Podczas spaceru jakaś starsza pani powiedziała jej: niech pani tylko posprząta, jak pies się załatwi, bo inaczej mogą pani zdjęcie zrobić i upublicznić – dodaje  Małgorzata z Karłowic.  – To chyba najlepszy dowód, że do niektórych ta akcja dotarła – dodaje. Przypominamy, na czym polega akcja: publikujemy zdjęcia osób, które nie sprzątają po swoich psach. Do Galerii Brudasów trafiają tylko te fotografie, co do których mamy pewność, że pokazują osoby niesprzątające po swoich pupilach. Zgodnie z prawem nie publikujemy wizerunku tych osób. Mamy nadzieję, że jednak one same rozpoznają się i następnym razem posprzątają kupy swoich psów. Cały czas możecie nadsyłać zdjęcia kolejnych brudasów. W nasze ślady poszły kolejne polskie miasta. Kupa Wstydu jest już w Złotoryi, a urzędnicy z Przemyśla myślą o podobnych kampaniach.

(Źródło: Miasto Wrocław)

SPRZĄTANIE PO PSACH

Słupsk. Kwiecień 2015
„Karna kupa” za niesprzątanie po psie. Wspólna akcja ratusza i straży miejskiej

20 kwietnia słupski magistrat i straż miejska rozpoczną nową akcję, której celem jest oczyszczenie miejskich ulic z psich kup.
Kupy na chodnikach, trawnikach i placach zabaw naszego miasta zostawiają nasi sąsiedzi i sąsiadki, którzy nie sprzątają po swoich psach.
– Nasza akcja zachęca wszystkich posiadaczy psów do tego, aby nie zostawiali miasta brudnym i śmierdzącym – wyjaśnia Karolina Chalecka z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Słupsku. Wspólna akcja magistratu i straży miejskiej będzie trwała od 20 kwietnia do 16 maja. Głównym narzędziem kampanii, której celem jest przypomnienie właścicielom czworonogów o ich obowiązkach, będą wyróżnienia i mandaty. Oba w formie rysunkowej i materialnej.
Za sprzątanie po swoim psie będzie można otrzymać od straży miejskiej rysunkowe wyróżnienie „kwiatki na rabatki”, a także opakowania nasionek kwiatów rabatowych, których urząd miasta zakupił kilkaset.
Z kolei ci, którzy pozostawiają odchody swoich psów na ulicy, w parku lub na placu, otrzymają rysunkowe upomnienie pod nazwą „karna kupa” oraz prawdziwe mandaty w wysokości do 500 zł. – W akcję promowania czystego miasta strażnicy miejscy zaangażują uczniów i uczennice szkół podstawowych – dodaje Chalecka.

(Źródło: GP24.pl)

Toruń . Maj 2014
Czyścioch Toruński i Torebki animals® na Pikniku Przyjaciół Schroniska

Jest nam niezmiernie miło, że wspólnie z Czyściochem Toruńskim mogliśmy uczestniczyć w Pikniku Przyjaciół Schroniska na rzecz propagowania adopcji zwierząt oraz działań proekologicznych i prozdrowotnych naszych czworonożnych przyjaciół. Dodatkowo cieszymy się, że podczas Pikniku nasze produkty cieszyły się dużym uznaniem i zadowolenie właścicieli psów.

sprzatanie-po-psie-woreczki-7 kosze-na-psie-odchody-3 kosze-na-psie-odchody-4

Kartuzy. Maj 2013
Przybyło automatów z woreczkami na psie odchody

Przy kartuskiej promenadzie, Ławce Asesora i w Parku Solidarności zamontowane zostały dodatkowe automaty z woreczkami na psie kupy. Korzystanie z urządzeń jest proste, więc właściciele czworonogów nie mogą mieć wymówki, by nie posprzątać po swoim pupilu.
Zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku właściciele zwierząt mają obowiązek usuwania spowodowanych przez nie zanieczyszczeń. Za niestosowanie się do tych przepisów można zapłacić mandat.
Tyle teoria. Jak jest w praktyce – każdy widzi. Na szczęście właściciele czworonogów mają coraz mniej argumentów na usprawiedliwienie niesprzątania po swoim pupilu. W Kartuzach właśnie przybyło automatów z woreczkami na odchody.
Zostały zamontowane wzdłuż Promenady Asesora, przy Ławce Asesora, w Parku Solidarności i w parku przy ul. Hallera. Jak informuje kartuski Urząd Miejski, pierwsze automaty zakupione przed dwoma laty spełniły swoje zadanie, więc zdecydowano o zainstalowaniu dodatkowych urządzeń w miejscach szczególnie odwiedzanych podczas spacerów.

sprzatanie-po-psie-woreczki-5sprzatanie-po-psie-woreczki-6

Łomża. Lipiec 2012
„Dalmatyńczyki” już stoją na skate parku

Problem psich odchodów dotyczy praktycznie całego miasta- zazwyczaj odsłania go topniejący po zimie śnieg. Przez resztę roku zmagają się z nim przede wszystkim spacerowicze i rodzice małych dzieci, które nie mogą bezpiecznie bawić się w piaskownicy, parku czy na placu zabaw.
Mimo, że za niesprzątnięcie psich odchodów grożą surowe kary- nawet do 500 złotych- do tej pory problem nie znalazł rozwiązania.
Sytuację mają zmienić zabawne pojemniku, ustawione na skate parku przy ul. Ks. Anny. Na razie stanęło tam siedem koszy przypominających psa dalmatyńczyka. Każdy wyposażony jest w jednorazowe łopatki i torebki, za pomocą których właściciel może posprzątać po swoim psie.
Na zakup pojemników Spółdzielnia Mieszkaniowa „Perspektywa” wydała ponad dwa tysiące złotych. Jeśli pomysł przyjmie się, dziesięć koszy stanie też na ul. Sybiraków. Niewykluczone, że w przyszłości akcja obejmie całe miasto.
Przypominamy jednak, że koszy tych nie można traktować jak zwykłych pojemników na śmieci. Służą one tylko do wyrzucania psich odchodów. Za wrzucanie tam śmieci Straż Miejska może ukarać nas mandatem.

kosze-na-psie-odchody-1 kosze-na-psie-odchody-2

Kraków. Listopad 2011
Krakowianie sprzątają po swoich psach

[ezcol_4fifth]W krakowskim Magistracie odbyła się konferencja prasowa podsumowująca tegoroczne działania miasta w zakresie odpowiedzialności właścicieli czworonogów za sprzątanie po swoich pupilach.
Uczestniczący w spotkaniu zastępca komendanta Straży Miejskiej Miasta Krakowa Radosław Gądek, analizując stan czystości krakowskich trawników i skwerów podkreślił, że poprzez szerokie działania informacyjno – edukacyjne udało się zrobić kolejny krok w kierunku przełamania społecznego oporu i wstydu związanego z obowiązkiem posprzątania psich odchodów.
Mimo, iż od zakończenia miejskiej kampanii „Czysta przyjemność”, której inicjatorem była Straż Miejska, minęło już sporo czasu, mieszkańcy Krakowa, zaopatrzeni w odpowiednie zestawy i woreczki, coraz częściej i coraz chętniej schylają się, aby podnieść to co pozostawił na spacerze ich pies.
Ta zmniejszająca się liczba interwencji dowodzi, że mieszkańcy Krakowa – właściciele psów pamiętają o swoich obowiązkach, a ponadto coraz częściej przypominają o nich swoim najbliższym czy sąsiadom .
Urząd Miasta Krakowa zamierza kontynuować działania mające na celu edukowanie krakowian. Dlatego strażnicy miejscy z Referatu Profilaktyki będą nadal prowadzić zajęcia z tego zakresu w szkołach podstawowych i gimnazjach.
(Źródło: Straż miejska Kraków)[/ezcol_4fifth] [ezcol_1fifth_end]sprzatanie-po-psie-woreczki-9[/ezcol_1fifth_end]

 

Wyspa Wight, Anglia. Lipiec 2010
Sprzątanie psich kup w starej dobrej Anglii

Sprzątanie po psach jest coraz bardziej popularne na całym świecie i nikt już nie kwestionuje konieczności usuwania psich kup z miejsc publicznych. Choć świadomość tego obowiązku jest powszechna a „brudasy” są zdecydowanie piętnowani to jednak nie pozostawia się tego tematu sumieniu właścicielom psów ale wprost przeciwnie, bardzo jednoznacznie i zdecydowanie restrykcyjnie reguluje się ten obowiązek lokalnym prawem. I choć zagrożenie karą w przypadku niedopełnienia obowiązku uprzątnięcia psiej kupy przez właściciela jest oczywiste to dla skuteczniejszej mobilizacji w miejscach publicznych stawia się co jakiś czas ostrzeżenia wraz z informacją o wysokości ewentualnej kary jaka może nas spotkać za niedopełnienie tego obowiązku. Jak widać na załączonych fotografiach pozostawienie psich odchodów może kosztować nas nawet do 1000 funtów brytyjskich. Przyznacie, że taka kwota na każdej kieszeni zrobi piorunujące wrażenie. Może właśnie w tym tkwi tajemnica wysokiej świadomości społecznej Anglików?

sprzatanie-po-psie-woreczki sprzatanie-po-psie-woreczki-2sprzatanie-po-psie-woreczki-3 sprzatanie-po-psie-woreczki-4

Warszawa. Sierpień 2009
Milion torebek z łopatką w prezencie dla właścicieli psów.

Milion zestawów do sprzątania po psach sposobem na przekonanie właścicieli psów do sprzątania po swoich pupilach. Zestawy można bezpłatnie odbierać w dzielnicowych Wydziałach Ochrony Środowiska oraz w kioskach RUCH w Warszawie. To czwarta odsłona kampanii miejskiego Ratusza pn. PSIE SPRAWY WARSZAWY
………
Uprzątnięte psie kupy wyrzucamy do każdego kosza na śmieci
Warszawski regulamin utrzymania czystości i porządku (par. 32) mówi, że: „Właściciele zwierząt domowych są zobowiązani do bezzwłocznego usuwania odchodów tych zwierząt z terenów przeznaczonych do wspólnego użytku. Odchody należy umieszczać w oznakowanych pojemnikach, koszach ulicznych lub pojemnikach na niesegregowane odpady komunalne. Obowiązek ten nie dotyczy osób niewidomych, korzystających z psów – przewodników oraz osób niepełnosprawnych korzystających z psów – opiekunów”.
Prawo lokalne jest sprzymierzeńcem kampanii Psie Sprawy Warszawy. Dokładnie określa możliwości sprzątania po psach. Po pierwsze nakazuje uprzątanie psich odchodów przez właściciela (za niedopełnienie tego obowiązku grozi nam kara od 20 do 500zł). Z drugiej strony natomiast pozwala nam uprzątnięte nieczystości wrzucać do każdego napotkanego kosza przyulicznego. Nie trzeba zatem szukać specjalnie oznakowanych pojemników na psie odchody.
(Źródło: Urząd m.st. Warszawy)

 

ELBLĄG. Maj 2008pies-kosc
Akcja Posprzątaj po swoim psie

Akcja przeprowadzana jest corocznie. Jej organizatorem jest Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego oraz Straż Miejska w Elblągu. Celem akcji jest:
– Zachęcenie właścicieli psów do sprzątania zanieczyszczeń spowodowanych przez ich psy.
– Przypomnienie właścicielom psów o spoczywających na nich obowiązkach.
– Zapoznanie mieszkańców miasta o trybie postępowania w przypadku pogryzienia człowieka przez psa lub inne zwierzę.
W czasie trwania akcji Straż Miejska oraz młodzi sympatycy zwierząt bezpłatnie rozdają zestawy higieniczne do sprzątania po psach oraz ulotki o obowiązkach właścicieli zwierząt domowych, a także o trybie postępowania w przypadkach pogryzienia człowieka przez psa.

POZNAŃ. Kwiecień 2008
Sprzątaj po swoim psie, ja w to wchodzę!

sprzatanie-1Od poniedziałku Straż Miejska rozpoczyna działania na rzecz poprawy czystości naszych chodników, placów i zieleńców.

Oprócz rygorystycznego stosowania środków prawnych, zarówno wobec właścicieli psów jak i wobec osób mających obowiązek utrzymywania czystości na chodnikach, rozpoczynamy kampanię społeczną na rzecz zmiany zachowania osób posiadających zwierzęta.
sprzatanie-2… Wkrótce na chodnikach pojawią się hasła kampanii „Sprzątaj po swoim psie, Ja w to wchodzę” przypominające o obowiązku sprzątania po swoich pupilach oraz dolegliwościach dla innych użytkowników. Wymalowane one będą w strefach, które najbardziej narażone są na zanieczyszczenie. Przygotowano także plakaty, które umieszczone zostaną m.in. na 20 bilbordach oraz środkach komunikacji miejskiej.

 

WARSZAWA. Październik 2007
Jednym ruchem sprzątamy Warszawę – WuCePsinki

sprzatanie-3Nareszcie skończyły się wymówki właścicieli czworonogów, którzy bronią się przed sprzątaniem po swoich pupilach. Nie ma specjalnych koszy? Nieprawda, zebrane nieczystości można wyrzucać do wszystkich przyulicznych pojemników na śmieci. Nie mają „narzędzi” do sprzątania? Mają – wystarczy jeden RUCH. Od poniedziałku 30 października we wszystkich punktach RUCH S.A. można bezpłatnie odbierać jednorazowe zestawy do sprzątania po psach – tzw. WuCePsinki.

 

sprzatanie-4Konieczność sprzątania po czworonogach jest niezaprzeczalna. Codziennie na stołeczne chodniki i trawniki trafia 5,5 tony psich odchodów. Co roku budujemy zatem górę… Daje to – przy szacunkowej ilości 110 tysięcy warszawskich psów – 2 tysiące ton rocznie. Potrzeba sprzątania wynika zatem ze względów estetycznych i higienicznych /niebezpieczeństwo chorób odzwierzęcych, zwłaszcza wśród dzieci/. Jest to jednak także ich obowiązek, i to obowiązek, którego niedopełnienie może powodować karę finansową od 20 do 500zł. Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie m.st. Warszawy /art. 32./ dokładnie określa obowiązki właścicieli czworonogów. Właściciele psiaków powinni zatem pamiętać, iż ich pupil ma dwa „końce”: jeśli troszczą się o właściwe karmienie, nie mogą zapominać o sprzątaniu efektów tegoż odżywiania. Chcemy uzmysłowić warszawiakom, iż powody do wstydu mają ci, którzy pozostawiają odchody swych psów, a nie ci, którzy je uprzątają.

 

WROCŁAW. Wrzesień 2007

Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko – Własnościowej „Szóstka”, realizując zadania związane z utrzymaniem czystości i porządku na terenie zasobów udostępni właścicielom czworonogów 10 oznakowanych pojemników , przeznaczonych na psie odchody.
Przed wrzuceniem do pojemnika zaleca się umieścić odchody w zamkniętym opakowaniu wykonanym z biodegradalnego tworzywa np. papierowej torebce.
…Na terenie zasobów Spółdzielni zestawy higieniczne można nabyć w kiosku przy ul. Skrzydlatej / Samolotowej i ul. Bajana 43/1b , Agencji Pocztowej przy ul. Bajana 65 ( nie zaleca się stosowania worków foliowych, których proces rozkładu jest zbyt długi).
Właściciele psów nie powinni wychodzić na spacer bez łopatki i papierowych torebek. Przy ich pomocy powinni usuwać nieczystości pozostawione po swoich pieskach. Akcesoria te dostępne są we wrocławskich sklepach. Zestaw higieniczny „Animals” sprzedawany jest w opakowaniach pojedynczych zawierających 10 torebek wraz z kartonowymi łopatkami. Zachęcamy Państwa do zaangażowania się w dbałość o czyste i higieniczne osiedle, poprzez włączenie się w sprzątanie po swoich pupilach. Spółdzielnia przeprowadzi jednorazową akcję bezpłatnego dostarczenia Państwu zestawów higienicznych dla psów. Zestaw higieniczny można odebrać osobiście w biurze Spółdzielni.

WAŁBRZYCH. Lipiec 2007
POSPRZĄTAJ PO SWOIM PSIE – TO DOBRY ZWYCZAJ

sprzątanie-5Nie da się ukryć, że problem zanieczyszczania terenów użyteczności publicznej, chodników, placów zabaw i zieleńców odchodami naszych czworonożnych pupilów wciąż narasta. Stąd inicjatywa Wydziału Infrastruktury Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu.

W ramach akcji zakupiono specjalne kosze na psie odchody oraz jednorazowe zestawy higieniczne do sprzątania po psach. Na początek kosze rozstawiono na terenie Śródmieścia, gdzie skwerów na spacery z psem jest najmniej. Później kosze będą rozstawiane w innych dzielnicach.

Zestawy higieniczne rozdawane będą nieodpłatnie w ramach promowania właściwych wzorców zachowań i zachęcania do udziału w akcji. Darmowe zestawy wydawane będą w Wydziale Infrastruktury Miasta oraz przez Straż Miejską. Przygotowano także plakaty i ulotki promujące akcję.

WARSZAWSKIE OSIEDLE ZACISZE. Czerwiec 2006

sprzatanie-6W przełamaniu wstydu i zauważeniu, że kupki naszych piesków mogą być bardzo uciążliwe dla naszych sąsiadów i nas samych, mają pomóc plakaty, bilbordy, spot telewizyjny, tabliczki na trawnikach, z wymownym hasłem: „Ujmij pupila swoją kulturą. Posprzątaj!!!”, oraz rozdawane zestawy higieniczne, składające się z papierowej torebki i łopatki ( 50 takich zestawów trafiło także na nasze osiedle – ja sama znalazłam dwa zestawy pod drzwiami mieszkania). Są to przykładowe zestawy do sprzątania -produkt ekologiczny, które użyte do sprzątnięcia psich odchodów, mogą być wyrzucane do każdego pojemnika na śmieci. To dosyć istotna informacja, bo na naszym osiedlu na razie nie ma jeszcze specjalnych pojemników na psie odchody. Torebki te produkuje firma Asklepios ze Szczecina (www.animals.com.pl , tel 0-91 45-23-318).
Akcja „Psie sprawy Warszawy” ma potrwać do końca czerwca br. Nie ukrywam, że na mnie zrobiła wrażenie. Może dzięki niej, również na naszym osiedlu, przestaną pojawiać się na chodnikach i trawnikach te kłopotliwe dowody naszej niefrasobliwości i nasze najbliższe otoczenie stanie się jeszcze piękniejsze?

GORZÓW WIELKOPOLSKI. Grudzień 2006.

Mieszkańcy Gorzowa nie sprzątają po swoich pieskach. Nie pomaga ani ostre karanie mandatami po 100 zł, ani ustawianie specjalnych pojemników na psie odchody. Dlatego też urzędnicy zdecydowali, że edukację trzeba rozpocząć od najmłodszych i zorganizowali dla nich konkurs pod hasłem „Mój pies – czysty Gorzów”.

W konkursie wzięły udział dzieci z 5 gorzowskich szkół i 4 przedszkoli. Dzieci najpierw rozmawiały na zajęciach o ulicach brudnych od psich odchodów, a potem zabrały się do rysowania i pisania wierszyków. Przysłano 50 prac. Najwyżej oceniono wiersz napisany przez sześciu uczniów kl. IVe ze Szkoły Podstawowej nr 10, członków koła Ligi Ochrony Przyrody. Wiersz opowiada o urokliwych zakątkach naszego miasta, którymi jednak trudno się zachwycać: „Cóż z tego, że Gorzów piękny, kiedy go nie widzimy, bo ze spuszczoną głową między kupami kluczymy”. Drugie miejsce zajęły dwie uczennice kl. IIIf z SP nr 13, Agata Liśkiewicz i Ania Zając. Każda narysowała pastelami obraz przedstawiający sprzątanie odchodów psa. Trzecie miejsce to również rysunki dwóch uczennic kl. IIIf, Pameli Lasoń i Alicji Antropik. Uczniowie SP nr 10 często chodzą z nauczycielkami na wycieczki po mieście i widzą miejsca, w których straszą śmieci i chodniki zabrudzone psimi odchodami. Po takich zajęciach zapowiadają, że będą namawiały rodziców, aby sprzątali po czworonogach.

(Gazeta Wyborcza; Fot. Daniel Adamski / AG)

WARSZAWA. Listopad 2006.
JEDNYM RUCHEM SPRZĄTAMY WARSZAWĘ

…Konieczność sprzątania po czworonogach jest niezaprzeczalna. Codziennie na stołeczne chodniki i trawniki trafia 5,5 tony psich odchodów. Co roku budujemy zatem górę – Daje to – przy szacunkowej ilości 110 tysięcy warszawskich psów – 2 tysiące ton rocznie. Potrzeba sprzątania wynika zatem ze względów estetycznych i higienicznych (niebezpieczeństwo chorób odzwierzęcych, zwłaszcza wśród dzieci). Jest to jednak także ich obowiązek, i to obowiązek, którego niedopełnienie może powodować karę finansową od 20 do 500 zł. Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie m.st. Warszawy (art. 32) dokładnie określa obowiązki właścicieli czworonogów. Właściciele psiaków powinni zatem pamiętać, iż ich pupil ma dwa „końce”: jeśli troszczą się o właściwe karmienie, nie mogą zapominać o sprzątaniu efektów tegoż odżywiania. Chcemy uzmysłowić warszawiakom, iż powody do wstydu mają ci, którzy pozostawiają odchody swych psów, a nie ci, którzy je uprzątają.
Koniec z wymówkami, że „sprzątałbym, ale…” Nie ma żadnego „ale”. Nie ma problemu z zestawami. Nie ma też problemu z koszami. Zgodnie z obowiązującym od 1 września br. Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie m.st. Warszawy nieczystości zebrane po swoich pupilach można wyrzucać nie tylko do koszy specjalnie oznakowanych, ale do wszystkich koszy przyulicznych. A tych mamy w Warszawie dostatek…

ŁÓDŹ. Lipiec 2006.
Pierwsze psie WC

W Łodzi żyje około 70 tysięcy psów. Część z nich może załatwiać swoje potrzeby w pierwszej „psiej stacji”, czyli „psim WC”.
Pierwsza „psia stacja” stanęła w Parku im. Sienkiewicza w Łodzi. Dzięki niej, właścicielom czworonogów będzie jeszcze łatwiej posprzątać po swoich pupilach.

Akcja jest elementem kampanii edukacyjnej „Posprzątaj! To nie jest kupa roboty”, mającej wykształcić u właścicieli psów nawyk sprzątania po swoich czworonogach.

„Psia stacja”, to dwa pomarańczowe pojemniki – górny spełnia funkcję dystrybutora torebek, a dolny – kosza na psie nieczystości. Podobne instalacje staną do 10 lipca w dwudziestu łódzkich parkach.

Wiceprezydent Włodzimierz Tomaszewski osobiście wkopał pierwsze pojemniki, a zaproszone na uroczystość dzieci przyniosły ze sobą plakaty, na których apelowały o sprzątanie po psach.

BOLESŁAWIEC. Lipiec 2006

W Bolesławcu została zapoczątkowana akcja „Sprzątam po moim psie”. W różnych punktach miasta zostały ustawione pojemniki na psie odchody. W ramach akcji Urząd Miasta zakupił 60 specjalnych, oznakowanych koszy na psie odchody oraz 50.000 papierowych zestawów do sprzątania. Kosze zostały rozmieszczone pilotażowo i w zależności od szybkości zapełniania się pojemników ich rozmieszczenie może ulec zmianom. Warto jednak zapamiętać, że czerwony pojemnik z rysunkiem psa jest przeznaczony tylko na psie odchody.

Pojemniki opróżnia Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o., a odebrane odpady trafiają do komory kompostowania, gdzie w ciągu jednego do dwóch tygodni ulegają rozkładowi biologicznemu. Dlatego tak ważne jest by właściciele zwierząt korzystali z papierowych zestawów do sprzątania. Zestaw Sprzątam po moim psie składa się z kartonowej łopatki oraz papierowej torebki. Zestaw do sprzątania jest niewielkich rozmiarów, posiada prostą instrukcję używania.

Bezpłatne zestawy można otrzymać w siedzibie Straży Miejskiej przy ul. M. Brody 13, Miejskim Zakładzie Gospodarki Komunalnej przy ul. Staszica oraz w lecznicach dla zwierząt.

Akcja Sprzątam po moim psie ma na celu stworzenie mieszkańcom możliwości sprzątania po czworonożnych pupilach, ponieważ osoby utrzymujące zwierzęta domowe mają obowiązek uprzątnięcia zanieczyszczeń spowodowanych przez zwierzęta.

ŁÓDŹ. Lipiec 2006

Miasto Łódź reprezentowane przez Wydział Gospodarki Komunalnej w ramach programu pod hasłem „Posprzątaj! To nie jest kupa roboty”organizuje konkurs na najczystsze osiedle mieszkaniowe.
Kompleksowy program jw. Miasto prowadzi od 2003 roku. Celem programu jest przyzwyczajenie właścicieli psów do sprzątania po nich oraz wyrobienie nawyku, który jest cechą wzorowego właściciela. W związku z ww. programem Miasto oprócz zakupienia koszy na psie nieczystości, specjalnych zestawów higienicznych, dystrybutorów torebek zachęca mieszkańców przy sprzątaniu psich nieczystości do użycia zwykłej torebki foliowej w przypadku braku zestawu higienicznego oraz do korzystania ze zwykłego kosza na odpady, tam gdzie nie ma specjalnie do tego celu przeznaczonego kosza na psie nieczystości. Ponieważ sprzątanie po psach nie jest już tylko dobrą wolą właścicieli psów a ich obowiązkiem nałożonym od 29 marca 2006 roku „Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Łodzi”, dlatego też wskazane byłoby, aby poprzez swoje działania i akcje Rady Osiedli wraz ze Spółdzielniami Mieszkaniowymi, AN i ZGM znajdującymi się na ich terenie, dołączyły sie do promocji programu „Posprzątaj! To nie jest kupa roboty”.

Zachęcamy, zatem do udziału w konkursie, co niewątpliwie przyniesie korzyści samym mieszkańcom, jak i środowisku naturalnemu.

WARSZAWA. Czerwiec 2006

Pod hasłem „Psie sprawy Warszawy” rusza w stolicy kampania urzędu miasta adresowana do wszystkich właścicieli psów. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi mieszkańców na narastający problem zanieczyszczania psimi odchodami miejskich ulic i trawników.
Władze miasta liczą na nakłonienie posiadaczy czworonogów do sprzątania po swoich pupilach. Akcja ma zwiększyć poczucie odpowiedzialności właścicieli psów, a także rozbudzić krytyczne podejście do tych, którzy nie chcą przyjąć na siebie obowiązku sprzątania po swoich podopiecznych. Warszawscy samorządowcy liczą też na wzmocnienie pozytywnych postaw wobec osób, które czują się współodpowiedzialne za środowisko i otoczenie w którym mieszkają.
W lecznicach dla zwierząt i ośrodkach weterynaryjnych pojawią się darmowe zestawy higieniczne do sprzątania po psach składające się z papierowej szufelki i torebki.”

Kraków wolny od psich qp

Kampania „Uwaga miny!” miała charakter akcji informacyjno-edukacyjnej i skierowana była do mieszkańców Krakowa, właścicieli psów oraz do mediów. Głównym celem akcji była inteligentna edukacja dotycząca obowiązku sprzątania po swoim pupilu. Ważnym elementem było także wprowadzenie specjalnych koszy na psie odchody ,po raz pierwszy w Krakowie.

Partnerami akcji byli: ogólnopolskie czasopismo dla właścicieli psów „Cztery Łapy” oraz firma Fachman produkująca specjalistyczne odkurzacze do psich qp (wykorzystane podczas eventu). Na unikalnych koszulkach dla zaangażowanych w akcję właścicieli psów, pojawił się kultowy rysunek Marka Raczkowskiego z „Przekroju” (jako kolejna ciekawa metafora problemu).
……

W dniu poprzedzającym event na trawnikach w całym mieście pojawiły się jako teaser tabliczki z napisami „Achtung Minen!” (chodziło o miejsca najbardziej „zaminowane”). W finale akcji stanęło (w miejscu tabliczek-teaserów) 100 specjalnych pojemników na „psie qpy”.

Min niet!
W akcji wziął udział oddział „saperów” występujący pod kryptonimem „Czynnik PSI” (animatorzy w strojach saperskich z wykrywaczami min), który oznaczył teren tabliczkami „Uwaga mina!”. Ekipa ze specjalnym odkurzaczem do psich qp rozminowała teren i wstawiła tabliczki  z napisami: „Teren czysty!”, „Min NIET!”. Jako że kampania dotyczyła problemu o charakterze międzynarodowym (zagraniczni turyści), w centrum miasta wykorzystane zostały  masowo tabliczki w języku niemieckim, angielskim i rosyjskim („achtung minen”, „min niet”, „attention mines” etc.). Materiały dotyczące kampanii ukazały się we wszystkich mediach lokalnych.

JELENIA GÓRA. Kwiecień 2006

Zdjęcia z happeningu pt. „Posprzątaj po swoim psie” zorganizowanego przez jedną z klas Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Jeleniej Górze w dniu 21 kwietnia na głównej ulicy miasta. (cały artykuł „Psi Problem”: www.ceo.org.pl/portal/przykladowy_projekt)

sprzatanie-1 sprzatanie-2 sprzatanie-3 sprzatanie-4 sprzatanie-5 sprzatanie-7 sprzatanie-8 sprzatanie-9 sprzatanie-10 sprzatanie-11 sprzatanie-12 sprzatanie-13 sprzatanie-14 sprzatanie-15 sprzatanie-16 sprzatanie-17 sprzatanie-18 sprzatanie-20

ZABRZE. Kwiecień 2006.
WIELKA AKCJA SPRZĄTANIE PO PSACH

Dwadzieścia tysięcy zestawów sanitarnych – w skład których wchodzą papierowy woreczek i jednorazowa łopatka – przygotowano na dwa miesiące właśnie rozpoczętej akcji „Sprzątajmy po czworonogach”. W jej ramach na mieście pojawią się też plakaty informacyjne, a w szkołach prowadzone będą prelekcje. To dzieci są bowiem często motorem napędowym pozytywnych zmian w swoich rodzinach. Akcję współorganizuje Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Zabrzu oraz Urząd Miejski, który wyasygnował na ten cel ponad 20 tys. zł z tegorocznego budżetu.

Pilotażowa kampania potrwa dwa miesiące, ale są plany by ją kontynuować. Organizatorzy liczą na zrozumienie i zaangażowanie właścicieli czworonogów. Komu nie przeszkadzają psie odchody na ulicach i skwerach? To, czy znikną z naszego krajobrazu zależy tylko od właścicieli czworonogów.

Właściciele psów przez cały kwiecień i maj mogą zaopatrywać się w darmowe zestawy sanitarne. Dostępne są one we wszystkich osiedlowych administracjach, w lecznicach weterynaryjnych na terenie Zabrza, w Urzędzie Miejskim, Straży Miejskiej oraz w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Zabrzu Biskupicach.

(Dziennik Zachodni)